Objavljeno: Po Jan 07, 2019 10:07 am
PZA je po našem mnenju vsaka lokacija, kjer je dovoljeno obiskovalcem z avtodomi parkirati in tudi prenočevati. Se pa znotraj PZA potem delijo lokacije na take brez oskrbe, ki jim rečemo parkirišča za avtodome, in taka z možnostjo oskrbe, katerim rečemo postajališča za avtodom. Imamo pa tudi kampe, ki nudijo posebno storitev PZA - prostor, kjer je možno parkiranje in prenočevanje z avtodomom po posebni camper stop ceni.
Glede turistične takse zakon pravi, da se ta plačuje v vseh "nastanitvenih obratih" - sem pa sodijo:
hotel, motel, penzion, prenočišče, gostišče, hotelsko in
apartmajsko naselje, planinski in drugi domovi, kamp, prostori pri
sobodajalcu in na turistični kmetiji z nastanitvijo, privez v
turističnem pristanišču ter vsak drug objekt za nastanitev turistov.
Verjetno pot to zadnjo opcijo sodijo tudi PZAji, čeprav ne razumemo, zakaj niso mogli tega eksplicitno navesti.
Je pa res, da potem zakon omogoča občinam, da same določijo izjeme plačila. Npr. v Kranjski Gori so za kampe določili 50% popust, ki pa ga na PZAjih ne upoštevajo in tako avtodomarji plačujejo 2 € turistične takse.
IV. TURISTIČNA IN PROMOCIJSKA TAKSA
16. člen
(zavezanci za plačilo)
(1) Turistično in promocijsko takso plačujejo državljani Republike Slovenije in tujci, ki prenočujejo v nastanitvenem obratu.
(2) Osebe iz prejšnjega odstavka plačajo turistično in promocijsko takso hkrati s plačilom storitev za prenočevanje. Plačati jo morajo tudi, če so deležne brezplačnih storitev za prenočevanje, razen če ta zakon ne določa drugače.
(3) Zavezanci za plačilo turistične takse so tudi lastniki počitniških hiš, počitniških stanovanj in lastniki plovil na stalnih privezih v turističnih pristaniščih. Turistično takso plačajo v skladu z 22. oziroma 23. členom tega zakona.
17. člen
(znesek turistične in promocijske takse)
(1) Občina določi turistično takso v znesku do 2,5 eura.
(2) Promocijska taksa se obračuna poleg turistične takse in znaša 25 odstotkov zneska obračunane turistične takse.
(3) Občina pri določitvi višine zneska turistične takse upošteva vrsto in kategorijo nastanitvenih obratov, prebivanje v sezonskem ali zunajsezonskem obdobju ter obseg ugodnosti in storitev, ki jih brezplačno zagotavlja turistom.
(4) Vlada Republike Slovenije lahko na podlagi gibanja cen življenjskih potrebščin enkrat na leto uskladi višino zneska turistične takse iz prvega odstavka tega člena, in to najpozneje v aprilu z veljavnostjo od prihodnjega koledarskega leta naprej.